Jak je zajištěna regulérnost voleb
O tom, že volby jsou jedním ze základních pilířů demokracie nejspíš nikdo nepochybuje. Aby tomu však tak bylo, je potřeba, aby byly skutečně regulérní, a to je celkem těžké zařídit. Proto není divu, že i v naší zemi máme vypracovaný systém, který nám s tím pomůže. I zákonem jsou dána různá opatření, která musí být přijata u jakýchkoliv voleb. Jaká to jsou?
V první řadě je to samozřejmě zajištění anonymity hlasování. Nikdo se nesmí bát hlasovat tak, jak skutečně chce, a nesmí být nijak zjistitelné, jak který konkrétní člověk volil, pokud se sám nerozhodne to zveřejnit. Kdyby toto nebylo zajištěno, bylo by velmi snadné pro stranu, která zvítězí, perzekuovat ty, kteří pro ni nehlasovali, a tím si zajistit v dalších volbách vítězství.
Proto je tato anonymita zajištěna plentou, za kterou lidé chodí vkládat svůj hlas do obálky. Zákonem je jasně dáno, že za ní musí každý chodit sám, bez kohokoliv jiného, včetně rodinných příslušníků. Bohužel, zvláště v malých vesnicích toto není až tak přísně dodržováno, neboť se zde každý zná s každým, včetně členů volební komise, a tak je celý proces volnější.
Dalším nebezpečím, kterému se při volbách čelí, je výměna hlasovacích lístků před jejich oficiálním spočítáním. Ta by samozřejmě učinila celé volby zbytečné, neboť by si tam daná strana mohla dát v podstatě jakékoliv množství hlasů, které by chtěly. V tomto případě tomu brání zapečetěné urny, u kterých se nesmí pečeť porušit až do oficiálního sčítání.
Aby však bylo zajištěno, že všechna tato opatření budou dodržena, je u každých voleb přítomen nezávislý mezinárodní pozorovatel bez jakékoliv vazby na kteréhokoliv z kandidátů. Ten dohlíží na jejich regulérnost a následně vypracovává pro příslušné orgány zprávu, ve které uvádí, zda byly dodrženy všechny náležitosti požadované zákony dané země. Tak je zajištěna skutečně velká jistota, že vše bude tak, jak má být.