Může nás závislost na technologiích zničit?


O tom, že se stáváme stále závislejšími na technologiích, není nejmenších pochyb. Bez mnohých z nich bychom si život již ani nedovedli představit. Kdo z nás by byl například ochoten mít domov bez lednice? Být bez počítače, mobilního telefonu? Asi jen málokdo. Pravdou je, že se na ně spoléháme čím dál víc. To však zároveň přináší i otázku, zda nás náhodou také nemohou zničit.

 

Asi všichni známe to rčení o ohni, že je to dobrý sluha, ale zlý pán. Ukazuje se, že to samé platí i o technologiích. Pokud je budeme využívat ke svému prospěchu, pak je vše v pořádku. Problém nastává ve chvíli, kdy je necháme, aby nám začaly diktovat život. Bohužel faktem je, že si mnohdy ani neuvědomujeme, jak moc je necháváme řídit náš čas.

 

chytrá domácnost

 

Například zde máme chytré hodinky, které nám říkají, kdy bychom se měli začít pohybovat. Jistě, na první pohled se to může zdát jako dobrá věc proti obezitě, ale ve skutečnosti tomu tak není. Podvědomě nás to například nutí kontrolovat, kolik máme kroků, a to bez ohledu na to, jak se zrovna cítíme.

 

Podobně tomu může být u domácích spotřebičů – kolikrát jste si například řekli, že teď nemůžete ven, neboť vám za chvíli dopere pračka či myčka? Jak často jste čekali, až bude daný přístroj se svou činností hotový? A čím chytřejší a komplikovanější je, tím je toto jednání výraznější.

 

chytrá zařízení

 

Proto je dobré se vždy dobře zamyslet, zda jsme skutečně pány svého času. Nepodřizujeme jej náhodou například strojům, ať už z jakýchkoliv důvodů? Skutečně my řídíme je, nebo děláme to, co po nás v podstatě požadují? To druhé je totiž v podstatě cesta do pekel, a té je rozhodně dobré se vyhnout.

 

Jistě, pro pohodlí je většina z nás ochotna obětovat mnoho. Nikdy bychom se však neměli vzdát své vlastní svobody. Tak totiž začíná otroctví, ať už má jakoukoliv formu. A zřejmě nikdo z nás nechce být otrokem svých elektronických zařízení.

Čemu vděčíme za současný technologický pokrok


Jednou z věcí, které máme spojeny s dnešní dobou, je bezesporu rychlý technologický pokrok. Můžeme jej vidět například u mobilních telefonů. Ze starých tlačítkových přístrojů, které uměly pouze volat a posílat SMS se staly chytré mobilní telefony, které toho dovedou mnohem víc a jsou v podstatě kapesním počítačem.

 

Je však otázkou, čím je tento rychlý postup způsoben. Přeci jen není obvyklé, aby vše postupovalo tak rychle, jako to vidíme dnes. A rozhodně nejde jen o záležitost dnešní doby. Podobný vývoj můžeme pozorovat již posledních pár století, v podstatě od vynálezu parního stroje. Proč je tomu tak?
 

Odpověď je poměrně jednoduchá: pokrok plodí pokrok. Jednoduše řečeno, díky novým vynálezům můžeme dělat více objevů, které opět povedou k novým vynálezům. Tím se dostáváme do stále se rozšiřující spirály, ze které se jen tak nedostaneme.

 

technologie přináší i nebezpečí

 

K tomu navíc přispívá to, že nové vynálezy znamenají také nové peníze v ekonomice, neboť lidé si je budou kupovat, čímž bude mít vynálezce více peněz, a tedy bude moci vydávat nové vynálezy. Tak opět platí, že i v tomto ohledu pokrok vede k dalšímu pokroku.

 

Pak je tu ještě další věc, kterou bychom měli vědět: pokrok neroste lineárně, nýbrž exponenciálně. To může být také problém, neboť se snadno může stát, že budeme novými technologiemi přehlceni, případně že budou dávány na trh rychleji, než je stačíme zpracovat a integrovat do svého života.

 

pokrok vidíme i u počítačů

 

Jistě, tato fáze zatím nenastala, avšak není pochyb, že jsme tomu blízko. Je tedy potřeba mít se na pozoru a zvážit, zda skutečně všechny tyto nové chytré výrobky skutečně potřebujeme. Pokud o ně totiž nebude zájem, nebudou ani vyvíjeny. To je ostatně v současnosti asi jediný způsob, jak lze rychlost pokroku snížit na rozumnou míru. Otázkou je, zda to vůbec chceme. Problémy, které z toho vyplynou, totiž nelze příliš snadno řešit.

Všechno pod dohledem


Bez techniky by se svět už vůbec neobešel. Tady alespoň tohle si myslím. Já znám opravdu hodně lidí, kteří si myslí, že kdyby nebyla technika, že by byl ihned veselejší, že svět by byl lepší. Jenomže já si tohle opravdu nemyslím. Já mám za to, že když je technika, tak lidé vlastně také mohou dělat více věcí. Můžou se třeba dívat na televizi nebo hrát nějaké hry anebo třeba chodit také dokonce na výstavy. Protože už i lidé díky nějaké technice a vyspělé technice dělají různé věci, díky nimž mohou natáčet filmy. Potom mohou být v kině anebo v divadle. Anebo také v muzeu.

Techniky je hodně, stačí si jen vybrat.

Díky technice máme i skvělé napodobeniny. Třeba když někdo natáčí film, jako je horor nebo komedie a tak podobně, každý člověk si vlastně může udělat téměř cokoliv, co bude chtít, je toho opravdu hodně. A ve většině případů toto také může kvalitní technika a taková technika, kterou využívá opravdu hodně lidí. Jsou ale samozřejmě lidé, kteří vůbec nevyužívají techniku, protože si říkají, že tohle jim vůbec důležité nepřijde a myslí si, že bez techniky se opravdu každý člověk obejde. Jenomže si vezměte, co třeba zdravotnictví nebo věda, ekonomika nebo i nějaké školství a podobně. Tohle všechno také využívá techniku. Jak techniku, tak také elektro a také elektromechaniku.

Lidé toho umí vyrobit hodně.

Je toho opravdu hodně. Ale jenom lidé si musí uvědomit, že technika není jenom to špatné, že technika také vlastně dělá něco dobrého, co my vždycky budeme chtít a co si přejeme. Vezměte si třeba hlavně malé děti. Malé děti také využívají například chůvičku anebo monitor. Myslím si, že tohle je hodně rodičů ocení, protože rodiče chtějí, aby jejich děti byly v pořádku, ale také chtějí, aby jejich děti byly nonstop pod dohledem. Protože si myslím, že žádný člověk by nechtěl, a to hlavně rodič, aby jeho dítě bylo bez dohledu, a to v jakékoliv situaci. Já mám dítě, kterému je osm let a stále ho mám pod dohledem.

Rozbité hodinky


Moc se mi líbí elegantní a veliké hodinky. Jenomže také se někdy stane, že bohužel některé hodinky se rozbíjí a potom mě to vždycky štve, protože hodinky se mi už kolikrát rozbily. A víte, kdy se mi vždycky nejvíce hodinky rozbily? Vždycky v takové situaci, kdy jsem ty hodinky nejvíce potřebovala. Vzpomínám si, že když jsem jednou s partnerem jela na dovolenou do Itálie, byla jsem ráda, že jsem si před půl rokem koupila opravdu krásné chytré hodinky, které jsem si také spárovala s mobilním telefonem. A to je technika! Fakt nejlepší! Také máte takhle vytuněné hodinky?

Dříve jsem nosila klasické hodinky.

Pokud ne, tak je doporučuji. Jsou opravdu skvělé. Z těchto hodinek můžete také volat. Ale abych se vrátila zpět k hodinkám a k dovolené. Absolutně nechápu, proč pár hodin před odjezdem mi tyto chytré hodinky přestaly fungovat. Byla jsem v šoku, co má tohle znamenat? Byly opravdu téměř nové, zkoušela jsem to rychle nějak restartovat a také vypínat a zapínat. Zkoušela jsem různé nastavení, ale bohužel nic nešlo. Nakonec jsem se dozvěděla, že prý jednoduše odešly. Prý to byl asi jenom vadný kus. Tohle mi řekl můj partner. Opravdu hodně mě to štvalo, protože na těchto hodinkách jsem si dávala záležet a stály mě skoro deset tisíc korun. Jak se mohly takhle rychle rozbít a jak to mohlo být vůbec vadný kus?

Mám ráda chytré hodinky.

Myslela jsem si, že takhle u drahých věcí vůbec žádný vadný kus být nemůže. Vždyť jednadvacáté století je takové století techniky a dalších technických vymožeností. Tak proč by se takové krásné technické hodinky, které jsem si spárovala s mobilním telefonem, že by se takhle rychle rozbily? Ani nevíte, jak jsem nadávala. Partner také vyšiloval, a to kvůli mně, protože já jsem mu říkala, že na dovolenou nikam nejedu. Už nepojedu nikam nikdy bez hodinek. Nakonec mi partner půjčil svoje chytré hodinky, ale i takhle to nebylo ono. Byla jsem naštvaná, že nemám své hodinky, které byly chytré a které měly opravdu krásný, široký růžový pásek. A také se vám někdy stalo, že jste některou věc potřebovali opravdu nutně a zrovna se vám rozbilo?